تاریخ : شنبه 6 بهمن 1397
نویسنده : admin


سازمان مردم نهاد

سازمان مردم نهاد یا NGO ( سازمان غیر دولتی ) درحالت کلی به سازمان های گفته میشود که به طور مستقیم بخشی از دولت محسوب نمیشوند ، اما در پیشبرد اهداف جامعه و توسعه‌ی مدنی نقشی مهم ( و بعضاً قوی تر از دولت ) ایفا می کنند .

اهداف تشکیل این سازمان ها میتواند خاص یک مورد ( مثلاً آموزش « تفکر انتقادی » ) یا ترکیبی از آرمان های مختلف ( حقوق زنان ، محیط زیست ، توسعه پایدار ، فرهنگ و تمدن و . . . ) باشد . جامعه‌ هدف این سازمان ها ممکن است جامعه‌ای کوچک مثل صندوق خیریه در یک محل یا مسجد یا جامعه‌ای بزرگتر مثل حرکت های جمعی در حمایت از کودکان کار در یک شهر یا استان باشد .

تاریخچه

موضوع Non governmental Organization اولین بار درسال 1945 در اصل 71 از فصل دهم میثاق ملل متحد ، در سازمان ملل متحد بیان شد . اما پیش از آن نیز چنین جنبش هایی در جای جای جهان پدید آمده بود . برای مثال جنبش های ضد برده داری در انگلیس و آمریکا در قرن نوزده و یا گروه عیاران ( مردمانی که از ستم دیدگان جامعه خود حمایت مادی و غیر مادی می‌ کردند )  مثل یاران پوریای ولی در ایران ، نمونه هایی از سازمان های مردم نهاد در طول تاریخ است .

انجمن هما

انجمن هما یک سازمان مردم نهاد در راستای گسترش رفاه اجتماعی وارتقای مهارت های مدنی از طریق توسعه مشارکت های مردمی در امور جزئی و کلی جامعه است . دستیابی به حقوق بنیادین اجتماعی هر فرد ، به عمل آوردن اقدامات دسته جمعی موثر بر توسعه و تغییر در نظام اجتماعی و فراهم آوردن موجبات برای اتخاذ تصمیم های مهم در جامعه بر اساس انتخاب مردم ، محفوظ نگه داشتن نسل آینده از جنگ و بحران و بلایای طبیعی و بهره برداری مناسب از طبیعت و توسعه پایدار ، گسترش زبان ملی ، پاسداری از میراث تاریخی و ترویج فرهنگ ملی ، گسترش فرهنگ و زبان بومی ، رشد و توسعه‌‌ی اقتصادی از طریق کاهش فعالیت دولت در اقتصاد ، امنیت اقتصادی ، رشد اقتصادی بر پایه تولید و صادرات و توریست و توسعه‌ی صنعت و کشاورزی مدرن و پایدار از اهداف بنیادین انجمن هما می باشد .

هما به عنوان گروهی از بطن مردم ، نیاز های اساسی جامعه مثل حقوق زنان ، حقوق دانش آموزان ، آزادی های فردی ، مسائل آموزشی و پرورشی ، نیاز های اقتصادی ، تبیین و گسترش فرهنگ ملی و . . . را هدف گزاری و با ترویج اصول دسیابی به هدف در بین افراد (و به خصوص افراد داوطلب ) ، همفکری با آحاد جامعه و همچنین محیا کردن شرایطی برای برای بیان شدن عقاید مختلف در مورد مسائل روزمره مثل سیستم آموزشی ، شفاف سازی مالی در نهاد های دولتی و . . . ، زمینه را برای تغییر در فرایند ها ، روابط و کارکردِ نهادها مساعد می سازد.

انجمن هما بر این باور است که تنها اصل در دستیابی به آرمان های اجتماعی افراد ( چه اکثریت و چه اقلیت ) ، اتکا به قدرت خود افراد جامعه است . ما بر این باوریم که : سرنوشت هر ملت ، در دست خودش است . این انتخاب تک تک افراد جامعه است که با فعالیت خود ، سعادت اجتماعی خود را رقم زنند یا با گوشه نشینی و تن‌پروری ، زمینه انحطاط خود و دیگران را فراهم سازند .

 سازمان های مردم نهاد در جای جای دنیا ، نه فقط به عنوان سازمانی برای حل و فصل مسائل پیش پا افتاده ، بلکه به عنوان یک آلترناتیو در پیشبرد اهداف ملی و مدنی محسوب می شوند .

انجمن هما می پندارد استفاده از انرژی و خلاقیت جوانان و به خصوص دانشجویان ، موتوری نیرومند در به حرکت درآوردن جنبش های اجتماعی مردمی از جنبش هایی همچون حمایت از محیط زیست و یا بهداشت روانی تا جنبش های توسعه زیرساختی است . نشست ها و هم‌اندشی های جوانان در انجمن هما و برخورد عقاید موافق و مخالف یکدیگر در این جلسات ، گشتگاهی برای یافتن شیوه های مدرن مدیریتی یک جامعه می باشد .
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: انجمن هما , ngo , سازمان مردم نهاد , جامعه , توسعه , #هما , جوانان ,
نظر خودتونو در مورد پست بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین مطالب
   

پشتیبانی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic